• ufoncz

  Čtvrtej díl už přešvihl litr před nějakou dobou, tak pokračujme v zaběhnutým tady.

  Dávejte sem podstatnější informace – větší polom, dlouhý úseky bažin, zákazy, ale i dobrý zprávy, že už je něco po dlouhý době cajk atd. Naopak každej stromek hlásit nemusíte a zkuset to nezvrhávat v chat, nebo nějaký dohadování, ať to zůstane trochu užitečný. Nemusí to být vyloženě o trailech, i v minulých dílech se tu objevily a dobře posloužily informace o nových cyklostezkách, pumptracích, nebo třeba podjezdech pod rušnýma silnicema.

  Každej pak může přispívat do tabulky se stavem trailů. Ta ale nemá sloužit jako návod, kde co najít (na to jsou kdyžtak kamarádi, Trailforks, Strava, nebo SZ) a taky do ní nedáváme traily, co jsou v NPR.

  1 0
  • LM  

   Výjezdovka kolem Soběšických rybníčků příjemně překvapila. Je to zase ve stavu jako před těžbou, tj. pěkná lesní cesta bez bláta, vyjetech kolejí a bordela na zemi.

   Hluboké betonové koryto na pěšince ke hřbitovu překvapilo velmi nepříjemně. Příště pojedu po pěšince vlevo, kde to není tak hluboké a né vpravo k obří díře jako dneska :-D

   Naučná v topu. Sucho i u Soběšic, ostružin a kopřiv minimum. Fiknul jsem jeden suchej smrk, takže tam teď jsou na celé délce padené jen 4 stromy:

   • masivní buk s dřevěným přejezdem
   • a 3 menší buky, přes které podle vyjeté stopy lidi skáčou – tak jsem je tam zatím nechal. V případě zájmu je můžu fiknou až tudy pojedu příště.

   Máte někdo tip na skladnou pilku (tj. převezu v batohu), která zvládne nějak rozumně přeříznout kmeny 30+ cm – suché, několik let na zemi ležící smrky (tvrdé dřevo s tím pižlat nehodlám)?

   2 0
   • ufoncz  

    Betonový koryto jde přejet jako komoresi, ale s lávkou, co tam poison dal a nejspíš koňáci prošlápli, to bylo lepší.

    Naučná ještě místy ostružinama tahá.

    Husqvarna 220 je neskutečná. Za 400 Kč budeš koukat na tu rychlost: https://www.husqvarna.com/…pila-220-mm/

    0 0
    • Paja  

     Chce pižlat 30+ strom, na to bych si vzal úplně jinou Hq :-)

     0 0
     • ufoncz  

      Jako ideál to není, ale ten průměr se v případě smrků (nebo i borovice, jak jsem vyzkoušel) při dobře zvolené taktice tak, aby se to člověkovi nezavíralo, dá celkem dobře a rychle. V batohu prostě motorovku vozit nebude a pak už asi zbejvá zkusit jen řetěz. S tím má nejvíc zkušeností Lišák, tak třeba poradí.

      0 0
    • LM  

     Hm, mám Pilanu 170 mm, s Husqarnou bych na si čepeli polepšil o 50 mm a s Fiskars dokonce o 85 mm.

     Na ty kmeny by to ale chtělo něco delšího. Klidně i neskládacího. Fiskars mačetu (délka 505 mm) taky vozím (ve velkém enduro batohu s páteřákem, do malého batohu se nevleze:-)).

     0 0
     • Vilém  

      Tak zkus tu neskladaci Husqvarnu.

      Tu skladaci mam v obou delkach a je vyborna, verim, ze i ta pevna bude bezvadna.

      0 0
     • nomecz  

      https://www.mironet.cz/…st+dp599638/

      Pouzivam na kempovani a celkem fajn, tim ze list drzi na obou stranach tak se stim reze o dost lepe jak s klasickou skladaci pilkou

      0 0
     • LM  

      Ruská řetězovka všude vyprodaná, takže jsem nakonec vzal 255 mm Fiskars vysouvací a rovnou k tomu přihodil i lehkou hrabičko-motyčku na drobné terénní úpravy (když už platím poštovné).

      Všechno se to krásně vleze do enduro batohu – jen topůrko mačety kousek čouhá. Pilka Fiskars se těsně vleze i do malého batůžku, který vozím nejčastěji.

      Děkuji všem za tipy. Zítra pilku pojedu testnout na popadané suché duby :-)

      5 0
      • poison  

       S tou motyčkou asi nevydržíš dlouho dělat příště zkus něco co jde nasadit na quikfit nechal jsem si poradit od Mimozemšťana a nelituju

       Na úplně tvrdý lesní zacházení to není ale na hrábě v poho

       https://www.garteko.cz/…rs-quikfit-m

       1 0
      • ufoncz  

       Je super, že seš zase zpět :-D

       0 0
      • LM  

       Pilku jsem ještě trochu potunil. Nechal jsem nabrousit tupou stranu čepele a mám z toho pilkomačetku.

       • Ostružiny a malé nálety to seká krásně a zubatou pilkou se pak ty ostružiny snadno nabírají a odhazují vdál :-)
       • Konec čepele není v zasunutém stavu nijak zajištěn a v batohu to na nerovnostech drnčelo. Vyřešeno „silentblokem“ z duše.
       1 0
       • nomecz  

        Dobre ty :)

        0 0
       • kofejn  

        Tak jsem tvůj nápad okopíroval a včera i vykoušel. Jako mačeta fajn, jako pilka to slouží hůř než ta vyklápěcí. Aretace kolečkem nic moc a jak je list tenký, tak mu vadí i malé sevření.

        0 0
        • LM  

         S aretací problém nemám, zkus to kolečko víc utáhnout. List je tenký, takže řezat je třeba opatrně a dávat pozor na svírání. S trochou praxe (a štěstí) se tomu lze vyhnout ;-)

         PS: vyklápěcí nemůžeš nabrousit na mačetku :-)

         0 0
         • kofejn  

          Včera př trasování jsem ji pěkně zaběhl :). Asi 2× 10cm v průměru, kdy mi s tím pomáhali náhodní turisti a pak asi 4 menší stromky a nějake nalomená větve a kopřivy. Mačeta veme i větev břízy 1,5cm silnou, to jsem nečekal.

          Tu vyklápěcí jsem měl na stromky na zahradě, nevidím důvod, prač by nešla nabrousit jako ta fiskarska.

          Každopádně si měl skvělý nápad!

          0 0
          • LM  

           U těch vyklápěcích kousek listu pilky čouhal z rukojeti. Přesně ta hrana, kterou chceš nabrousit :-)

           0 0
   • poison  

    Mám koupenou tuhle ještě jsem ji nezkoušel jestli chceš můžeme se domluvit a vyzkoušet ve 2 to nebude takovej oser pokud je to silnější

    https://www.top-armyshop.cz/retezova-pila#…

    Lišák má ruskou

    0 0
   • Lišák  

    Ta řetězovka je fajn. Mám ji v ruském provedení už dlouho. Posledně jsem s ní říznul ten kmen na kořence za prošlápnutým mostkem přes Ponávku. Standardně vozím lidlpilku, ta na menší věci stačí a pokud někde najdu něco většího, tak příště beru i tu řetězovku. Pokud se sevře řetěz, tak jsem si zatím vždycky pomohl tou lidláckou, abych ho dostal ven.

    0 0
    • Lišák  

     Jen doplnění – na té ruské jsou mně sympatičtější ta madla. Ty úchyty z popruhů se budou zařezávat do rukou.

     1 0
  • MichalBr  

   Dovolím si sem přihodit, děkuji za pochopení

   UKRADENÉ KOLO V BRNĚ – KOMÍNĚ :-/ Chtěl bych všechny moc poprosit o obezřetnost jestli tohle kolo nepotkáte někde na cestách, fórech, bazarech aj .. Jedná se o Canyon Strive CF 8 se zadním pružinovým RTR tlumičem (M0651V20A0083). Vypsaná odměna za informace, nebo nalezení je 10 000,–. volejte kdykoliv na tel.: 773 151 872

   Michal

   0 0
  • dzolo  

   Na vrchu Kaničky a na Žlababě se těží. Kaničku jsem projel, byly tam jen drobné větve. Žlababa už kousek od začátku měla strom v trailu, tak jsem to otočil. Po cestě nad traily traktor tahá dřevo. Mechovka i Divočák bez problému.

   0 0
   • ufoncz  

    Je to tak. Úvozovou cestou, kde je Žlababa, tahal zetor klády. Trochu bordel je i na té prudké starší cestě, co křižuje Kaničku kousek od startu.

    Nevíte, kdo uřízl na Gerhátkách strom, co asi někomu vadil v dopadu z toho menšího odpalu/přejezdu padlýho stromu?

    Nad studánkou Pro Silva pak chystaj na výsev toto:

    0 0
  • LM  

   Tak začli těžit i na žluté TZ z Útěchova do Adamova blízko Mufloní studánky. Okolo lesní cesty, kde parkuje harvestor, je bordel (viz foto). Trochu jsem to odházel doprava ať to jde objet zleva a pak zjistil, že dále na TZ je ještě 100 metrů bordela. Něco šlo opatrně projet, 2× jsem kousek poponesl. Pak už zase cajk po listí.

   0 0
   • LM  
    • Tak lesáci ten bordel na žluté TZ z Útěchova do Adamova už uklidili. Zůstala tam pouze „masážní“ stopa po vyvážečce a dřevo složené přímo do křížení žluté TZ s lesní cestou. Kikoti fakt! Objíždí se to zleva (viz foto). U Ronova jsem říznul jeden slabší stromek, jinak cajk ale měl jsem hroty.
    • Na zelené TZ dolů od Vranova jsem říznul tři padené smrčky, nyní průjezd volný. Ale bez hrotů nedoporučuju. Při řezání těch smrčků jsem se tam i s nesmekama na patách pěkně natáhnul. Stačila chvilka nepozornosti a jedno došlápnutí na špičku :-)
    • Na červené TZ z Lelekovic na Mokrou Horu je mostek už v trochu lepším stavu. Jsou tam stále dva trámky s dírou uprostřed, ale ten trámek bez zábradlí se už alespoň nevyklá do stran (anebo to bylo jenom přimrzlé:-)). Trochu jsem rozšířil průjezd křovisky (bod 2) a bacha na tlustý strom šikmo přes cestu v bodě 3. Lze ho objet ve svahu doleva, ale musí se zpomalit. Nebo bunnyhop 50+ cm :-D
    1 0
    • LM  

     Po zjištění co sluníčko udělalo s hliněnýma pěšinkama jsem přeplánoval trasu tak, abych jel co nejvíc ve stínu a byla do velmi dobrá volba :-)

     2 0
     •  jarek1  

      Jsem se tě na Mariánské cestě v neděli asi ptal, co ti kouká z ledvinky, jo?, – odbočil jsem na Lelky.

      0 0
      • LM  

       Netuším čemu se říká Mariánska cesta, v mapě jsem to nenašel, ale je to možné.

       Z ledvinky mi kouká kousek pilkomačetky :-)

       0 0
       •  
        Obsah tohoto příspěvku je blokován.
        0 0
  • mrwhyte  

   Tobogán na staré žluté do Zamilce – za prvním skočkem přes padlej strom, je strom přes cestu, musí se přenášet (foto 1)

   Koma trail z Komínské Chocholy – už trochu zapadanej listím, jinak ale ok

   Pepko trail na Holedné – na pár místech probíhá ještě nějaká prořezávka, na jednom místě se musí přenášet (foto 2)

   0 0
   • FOSA  

    Foto 2 nešlo uklidit? Vypadá to na kus délky 2m, to jde hodit o kousek bokem a je vyřešeno. Mnohdy se dá přes páku a opřený konec posunout či otočit i celý strom ;-)

    1 0
    • mrwhyte  

     Jojo, asi jo. Sypu si popel na hlavu, celkem sem spěchal, ale příště se polepším :)

     1 0
     • LM  

      Tak tu 2 m „kládu“ už někdo odstranil, ale o pár metrů dál postavili lesáci přes pěšinku oplocenku. Je potřeba zahnout doleva do kopce a asi po 10 metrech lze pokračovat v proluce mezi ploty oplocenek. Je to tam pěkně z kopce, zatím bez pěšinky a v trávě číhají schované pařezy :-). Kousek po vyjetí z meziplotí někdo nastražil na tu původní pěšinku nějakej pařez (nebocotobylo), lze objet zprava ale bacha.

      Najet v noci do obory zasypané listím bylo vcelku dobrodrůžo a ta „protizvěřová“ brána u rozhledny asi úplně nefunguje, pod rozhlednou se procházel daněk :-)

      0 0
      • scoty  

       V noci se tam střílí (hlavně delegace z východu) , tak bacha… Vstup býval povolen tuším do 20.00, ale raději ověřit.

       0 0
       • LM  

        Spíš jsem měl napsat potmě než v noci. Do obory jsem vjížděl chvilku před šestou…

        0 0
      •  
       Obsah tohoto příspěvku je blokován.
       0 0
      • pepek  

       Tak soudruzi tam udělali uličku, to je dobře. Ale proč se nezeptali, jestli to vyjedu? :-)

       0 0
       • LM  

        No je to takové prudší a měkčí. Ale to se ujezdí. Tráva už tam naštěstí mizí, takže začínají být lépe vidět pařezy a zákeřné kořeny :-)

        Od té uličky vede kousek rovně pěšinka (směrem z tvého obrázku ven). Naznačil jsem ve svahu napojení na původní trasu a vyházel odtud klacky. Zatím je to měkké, dolů to sjet asi půjde, ale až to uschne a trochu se prošlápne/projede, tak by to mělo jít i vyjet. Bude to lepší než zahýbat přímo u plotu.

        A nedoporučuju s oslizlejma pláštěma v náklonu najíždět do trubkové „protizvěřové“ brány . Tam jsem málem lehnul :-D

        0 0
   • Honza03  

    Dneska mi došlo nová hračka z Aliku tak ten nově spadlý strom v korýtku vyřešen, naučná kompletně průjezdná, a na Jehničáku mi došla baterka a je tam ještě nějaká práce. (příště snad vezmu už obě)

    4 0
    • LM  

     Ta hračka je toto? (8 palců čepel, automatické mazání řetězu)

     • Kolik to váží (včetně baterek)?
     • Jak to převážíš na místo činu? :-)
     0 0
     • Honza03  

      Jo je to 8 palců s mazáním, mám k tomu, ale větší baterky jsou k tomu 2ks 10 článkových (na článcích je napsáno 2000mah) takže by to mělo odpovídat 18V 4Ah. Pila váží kilo a jedna takhle větší baterka 515g. S jednou baterkou jseš pod 1,5kg s dvěma 2kg. Když sundáš baterku tak se to i s lištou v pohodě vejde do batůžku. Vlastně to je jako bys v batohu měl 1,5l petku a dá se tím pádem s tím jet i normální trasa bez omezení.

      Řeže to hodně pěkně jediný limit je asi délka lišty což je teda 20cm. Zatím jsem nadšený. :)

      2 0
     • Honza03  

      Konkrétně teda toto.

      0 0
      • scoty  

       Má to kryt na řetěz?

       0 0
      • Vilém  

       A sakra, 83,3 A proud? To ma vyhrivanou rukojet, co?

       0 0
       • Honza03  

        reálně má BMS limit cca 30A takže to bude v reálu tak 600W , ale řeže to pěkně.

        0 0
        • Vilém  

         Tak pokud to ma mazani, tak to snad bude chvili zit.

         Neco podoneho mi prinesl kolega, ale bez mazani, at to zprovoznim po koupi a byl jsem zdeseny z provedeni. Listu jsem musel roztahovat plochym sroubovakem, abych do toho vubec dostal retez :)

         Ale tak uvidis casem, treba je to lepsi nez jsem potkal ja.

         1 0
  • ufoncz  

   Žlababa furt pod lesáckou palbou, traktor dnes odpoledne zaparkovanej v podstatě na jejím startu. Na Kaničce je toho kousek po startu už taky trochu víc. Mechový a Divočák cajk. Klikatice k Hádku rovněž už hezky průjezdná, akorát mokrej vápenec pod listím je v kombinaci s vracečkama těžká písemná práce.

   Na té letos tak fajn tranzitce kolem Časnýře, kousek předtím než většina lidí odbočí na travnatou cestu do Ochoza, udělali jakousi prořezávku a samozřejmě to nechali přes cestu a vezmou dopryč bůhvíkdy.

   Jinak je drtivá většina trailů v dobře průjezdným stavu a přehledová tabulka nám začala fungovat i pro západní sektor. Pan stavitel ze Svaté Kateřiny se akorát zlobí, že Hrabanka je plná vyježděných zkratek a že trail zruší, jestli to půjde takhle dál (teď si dal asi prácu to znovu vytrasovat místo, aby měl čas na něco jinýho).

   0 0
   • LM  

    Něšlo by do těch vyježděných zkratek naházet nějaký dřevěný bordel? To vypadá, že jinde vcelku funguje :-)

    btw: fakt někdo jezdíte Pepkotrail pod Mladou horou (v tabulce oranžově)?

    Včera už úplně potmě jsem najel na začátek (nechtěl jsem plašit zvířátka v oboře) a to byla past vedle pasti :-/

    • jel jsem postaru po pěšince z křizovatky u obory (první chyba)
    • byl jsem tam naposled před rokem a půl, takže jsem hned na začátku zahnul doleva o 20 metrů moc brzo na lesáckou cestu, která tam dřív nebyla (druhá chyba, říkal jsem si, že to je ta pěšinka, akorát ji lesáci rozjeli)
    • dojel jsem na paseku plnou popadaných stromů, bordela po těžbě a rozryté hlíny, kde jsem chvíli se světýlkem na helmě a řidítkách hledal kudy dál. Nakonec jsem naznal, že jediná cesta z paseky je ta, po které jsem přijel (všude jinde nálety, popadané stromy nebo kombinace obojího)
    • tak jsem se vrátil a pak o 20 metrů dál zahnul už správně a najel na začátek trasy, která je vyznačena v odkazu z tabulky
    • a po chvíli zhruba v bodě 40 (to je ta moje trasa pro zasmání:-)) jsem dojel k popadaným stromům, skrz které se prostrkuje kolo jak ježek klecí (to jsem teda nečekal), dál pak nějaké další stromy na zemi a na první odbočce jsem odtud prchal pryč…
    0 0
   • theedge  

    Jo v Hrabance jsou zataraseny zkratky a chicken lajny a je to tak spravne. Jinak na spodku Kolohnatu uz celkem listi a trail zacina pomalu mizet.

    0 0
    • obda  

     Zkratky nemusím, ale chcicken lajny trochu zamrzí. Možná to není případ Hrabanky (už jsem tam dlouho nebyl), ale na některých trailech v okolí přibývají skoky a pro neskákající se chicken lajna hodí.

     0 0
     • babicak  

      Kolem velkých skoků určitě chickenlajna není k zahození, je jasné, že ne všichni si na skoky troufají. Zkracovat si zatáčky, to je již něco jiného.

      0 0
     • theedge  

      V té lokalitě kolem Hrabanky žádný skoky nejsou. jsou to čistě přírodní traily. A když je nějaká pasáž natažená přes větší kořeny tak se tam začala objevovat objížďka metr vedle.

      Ty traily tam nejsou extra těžký a pokud tam na to někdo nemá, tak na tom technicky není moc dobřě a měl by jezdit jiný lehčí traily a nevyjíždět tam chicken kolem pár kořenů.

      2 0
      • obda  

       Jo, objíždění kořenových pasáží je mi také proti srsti.

       0 0
       • ufoncz  

        To zaházení zkratek bordelem je při vyšší popularitě trailu jediný řešení. Nějaký zkratky tam mohly být započatý i „nevinně“, když místy není úplně zřejmý, jak to tvůrce myslel. Zvlášť nad Kateřinou, kde to stavitel dělá většinou jen hrábnutím tak, aby to moc neprovokovalo.

        A co se týká skoků, tak ty mají na trailech v lese na sever od Brna zpravidla objezd, kterej tvůrce/udržovatel trailu nechává. Dokonce i v Zamilcu se na dvou lehčích skákacích lajnách dá skoro každej skok rozmyslet a objet.

        Co se týče toho zahazování zkratek bordelem, aby se tam nejezdilo, tak na Kuleho trailu jsem to loni dělal ráno cestou do práce snad osmkrát, než to konečně vydrželo. Nějací ichtylové tam asi měli potřebu závodit rovně a větve jsem musel vždycky vracet zpátky.

        1 0
  • mrwhyte  
   • příjezdový trail ke skokům z Chocholy – před parkovištěm vznikl odpal přes padlej strom. Těsně před ním je ale ještě menší souška, která celkem rozhodí. Je to vyskládaný z obou stran, takže se to dá i přejet (foto 1). Na parkovišti opět vyrostlo mini skill centrum :) (foto 2)
   • skoky z Chocholy cajk, ale zapadaný listím, jako už skoro všude.
   • na modré v údolí říčky od Kaprálova mlýnu do Ochozu mokro, ale ještě se to dá. Věší bláto tradičně kolem vývěru říčky. V části kolem Ochozskýho potoka proběhla těžba, tak sem to na některých místech ani nepoznával, ale vše už je uklizeno.
   • cesta kolem Časnýře – na začátku probíhá lehká těžba (foto 3), asi cca 10m se musí přenášet. Přes potůček přes cestu, kde se pravidelně tvořilo bláto někdo položil dvě klády, tak to hodně pomohlo. Tak v půlce padlej stromek (foto 4).
   0 0
  • ufoncz  

   Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny: Ze studánky Pod Novým hradem opět teče voda! Naši pracovníci si na pomoc vzali stlačený vzduch. Průtoku vody bránila „zátka", v délce asi 30 cm, kterou vytvořily prorostlé kořínky. Zábrana aplikací stlačeného vzduchu doslova vyletěla ven. Proud vody je teď pěkně silný.

   Zdroj: https://www.facebook.com/slpkrtiny.cz

   8 0
   • Dzexon  

    Dokonce je tam vyvěšen na stromě vedle rozbor vody, ale nepíšou, zda je OK. Všiml jsem si vysokých dusičnanů, ale i vyšších ostatních minerálů. Asi je to něco jako Vincentka :-)

    0 0
  • pepek  

   Obchvat silnice od ztz k lomu je pěkně jetelný. (myslím, že tu někdo kdysi psal opak, tak nyní je to už ok.) https://mapy.cz/s/guvanonutu

   0 0
  • babicak  

   V sobotu 4. listopadu v čase 8.00–17.00 se koná v katastru obcí Bílovice nad Svitavou, Babice nad Svitavou, Kanice a Řícmanice naháňka. Prosíme VEŘEJNOST, aby v daném časovém rozmezí do dotčených lokalit NEVSTUPOVALA. Děkujeme za pochopení.

   1 0
  • mrwhyte  

   na zelené na Veverčáku ve spodní části v točkách přibyl novej stom přes cestu, takže se musí přenášet už na dvou místech.

   0 0
   • LM  

    Padený buk jsem odklidil.

    U té další borovice jsem za světla stihnul říznout jenom jednu stranu ale neplánovaně se ty dva kusy znova zapřely o sebe, takže další řez bude třeba dělat opatrně. To se mi potmě s čelovkou nechtělo řešit, takže pokračování příště.

    Prkená „promenáda“ Nad Zouvalkou těsně po dešti pěkně klouže. Najížděl jsem tam opatrně a pomalu, ale protože nešlo skoro brzdit (okamžitě smyk), tak jsem se málem nevešel do poslední prudké zatáčky nad vyhlídkou, kde se mi obě kola sunula ze zatáčky ven :-)

    2 0
  • LM  

   Holedná a okolí (včera vpodvečer):

   • napadala pěkná souvislá listová pokrývka, pěšinky zmizely, kořeny taky :-)

   Konečně jsem zprůjezdnil pěšinku kolem Achtelek ve svahu mezi Kohoutovicema a Bosonohama

   • zůstaly tam jen skočitelné věci (kdo má výše střed, může zkusit přejet)
   • a 3 tlusté kmeny, které lze objet zprava (u toho třetího je třeba zahnout o 90° doprava na jinou pěšinku a pak zhruba po 10 metrech zahnout o 330° doleva na další pěšinku, která se napojí na původní trasu)
   • a u tlustýho kmene dubu jsem ze dřeva, kamení a dubové kůry udělal skoček/drop
   11 0
   • pepek  

    1*! Máš nárok na pochvalu před nastoupenou jednotkou. Jel bych to zítra vyzkoušet, ale nyní je třeba jezdit tam, kde je furt sucho

    0 0
    • LM  

     V tom svahu bylo větší sucho než pak v oboře (nahoře jsou šutry, dole na to svítí sluníčko) :-)

     • fiknul jsem ještě jeden strom, takže tam teď jsou jen 2 objížďky a 1 drop/skok přes kmen
     • přikládám foto té druhé objíždky, která je hůř vidět (teprve ji vyjíždím)
     • je tam ještě jedna delší více kochací varianta pěšinky, ale tu sem dám teprve až bude ready (místama zarostlá, dneska jsem si na ní protáhnul šlahoun ostružin mezi malíčkem a prsteníčkem levé ruky, bez rukavic, au)
     0 0
     • pepek  

      A co dole, na tom horizontálním trailu kolem louky? Tam je taky pár stromků padsených na sobě. https://mapy.cz/s/jojefenemu

      0 0
      • LM  

       Tam byly ty suché duby a zůstal jen drop/skoček přes nejtlustší kmen. Zbytek vyčištěn.

       0 0
       • pepek  

        No paráda. No a pak je ještě ten polom na okružní cestě, ten tedy můžeš nechat :-) Ale vedle na objížďce taky jeden stromek leží, ten by šel popíliť https://mapy.cz/s/mezoraboca

        0 0
        • Polka  

         Však jako duchna máš času dost, tak taky přilož ruku k dílu!

         0 0
         • pepek  

          duchna má času dost? Tys asi nikdy nebyl v Kauflandu :-)

          1 0
     • Paja  

      U toho prvního bych jen ořezal ty větve, aby pepa mohl potrénovat bunny hop ;-)

      0 0
      • LM  

       Na bunny hop je tam cestou věcí dost :-)

       0 0
   • chemik_mara  

    Hezkýýý! Zajeď ještě na Veveřici a zelenou TZ k hradu ;-)

    0 0
   • pepek  

    A vzpomeň si taky na tu návratovku nad Jundrovem, jak jsi to tam musel prolízat a pokračování za zatáčkou doprava nahoru, tam se můžeš realizovat velmi :-)

    0 0
   • Paja  

    Pěkně sis s tou novou pilkou vyhrál.

    0 0
    • LM  

     Proto jsem jí kupoval :-).

     Když jsem naposled se skládací 170 mm Pilanou řezal dva 12 cm tlusté suché duby, tak se ke mne stihli přidat dva kolemjdoucí a pižlali jsme to ve třech (každý chvilku tahal pilku). Fiskars řeže líp: mokré dřevo mnohem líp, suchý dub tak 2× rychleji, ale kmeny tlustší než délka čepele už s tím řezat nehodlám. Jako jde to, ale obřezávat to postupně kolem dokola je tak neefektivní, že jsem objednal kopii norské ruční řetězovky z Číny :-)

     1 0
   • babicak  

    Palec hore!

    0 0
  • Honza03  

   Obřanské Hradisko trail:

   Dneska brigáda na Hradisku kde jsem to po sjezd prosekal mačetou, řekl bych celkem pěkně. Před sjezdem byl spadlý strom, který jsem odstranil a ke konci ještě jeden. Za sjezdem by to chtělo ještě dodělat a prosekat to tam případně prohrábnout hráběmi. Každopádně, tam teď není ani jeden spadlý strom.

   9 0
   • LM  

    Jak si odsunoval stranou ten obrkmen z obrázku 3? Provičil sis práci s pákou?

    Já si naposled u velkého kmene musel přivalit ze svahu kus pařezu, abych měl pevný bod na opření dlouhého tlustého klacku :-)

    0 0
    • Honza03  

     Jo větší kmeny posouvám pákou, ale tady mi nakonec pomohl ten svah. Zároveň jsem ho musel dost hlídat, abych ho dostal mimo trať. Ale problém u těchto těžších je že většina klacků na páku praskne, takže to je trochu boj občas. :)

     0 0
   • Jaroslávek  

    Tady by ti určitě byli e-důchodci vděčni.

    0 0
  • mrwhyte  
   • jezírko u Sokolskýho bufetu v Ořešíně napuštěno.
   • před Vranovem na zelené, těsně před lávkou ke hřbitovu, padlej strom přes cestu, musí se přenášet.
   • Hemzal po žluté do Adamova ok.
   • risknul jsem to z Babic po zelené nad Čihadlem a je zatím celkem bez bláta. Pár koníků tam projelo, ale zatím to jde objíždět, nic se nelepí.
   • Srnčí sjezdík po modré cajk, ale už je to na pomalou jízdu, zvlášť za šera :) Šutry schovaný v listí …
   • i červená k solárům nad Bílovicema je zatím celkem ok. Na pár místech, kde to bývalo nejhorší je vysypaný hrubým štěrkem (sem myslel, že je to po celé délce). Pro gravela to teda není :-) Možná tam kvůli tomu přestali jezdit i koně :-)
   1 0
   • babicak  

    Možná správci silnice s těmi koňmi došla trpělivost, cesta bývala rozrytá po celé šířce, tak ji vyspal ștěrkem větším, než obvykle. Při cestě dolů tuto část lze v pohodě objet po levé straně – zbytky bývalého Šemíčka.

    0 0
   • Lišák  

    Myslíš, že to jezírko už je konečný stav? Já bych to tipoval, že na léto trochu připustí. Teď je to v podstatě hrana těch vyskládaných šutrů. Hned pod hladinou je bláto.

    0 0
  • ufoncz  

   Pro děcka a všechny, co nemusí prudší sešupy nebo odkloněnej svah, nebo taky pro těžší podmínky typu klouzavý blatisko či rozbředlej sníh, je tu nová varianta Utahováku.

   https://www.openstreetmap.org/way/1221778473

   Jede se horní pozvolná část Utahováku a zhruba ve dvou třetinách, ještě než přijde první prudší místo původní varianty, se dáte na křižovatce tvaru Y u výrazně poskládanejch haluzí (viz první fotka) vpravo. KinderUtahovák sjede do vedlejšího celkem širokýho údolíčka, který dává prostor později přidat nějaký zábavný volitelný prvky. Dvě dobrovolný točky už jsou tam teď.

   Cesta se dá použít jako výjezd s e-bikem a pokud jste na tom extra dobře s výkonností, tak i s normal kolem. Pro normální lidi je to hodně hrana, ale na chůzi s kolem je to pohodlný a po stopadesáti metrech už jste zase v sedle. Může se to teda hodit po sjetí Utahováku jako výjezd na další traily na 396 líp než v zimě marastní modrá TZ.

   Pokud už se s děckama vyškrábete na trailování na kopec 396 nad Bílovicema, doporučuju předřadit třeba ještě Modráska po první cestu, popřípadě první lesík na příjezdovce ke Kaštánkovi.

   5 0
   • ufoncz  

    Dneska odpoledne proběhlo dodělání KinderUtahováku a otestování na dítěti :-) Celej spodek už můžete vždy volit mezi zatáčkama a rovinkou, kde synek uplácal asi čtyři mikroskočky (přičemž dvakrát to překrývá šikmý kořeny, takže to pohodovost spíš zvyšuje). Úplnej konec je pak možno jet žlíbkem, což bylo spíchnuto za soumraku velmi narychlo. Zjistil jsem, že malej se bojí prudšího závěrečnýho hupu na cestu. Takže došlo na proházení toho žlíbku od asi tak stovky klacků a lehkou úpravu vjezdu do něj.

    Taky jsme doházeli hlínu na klopku, co někdo udělal v závěru Utahováku. Na fotce (měla by to být ta poslední) je vidět nesmyslnost dalšího partyzánské novinky – skočku přes pařez (a přes trail). Skákat se to dá v pohodě, ale vůbec se to tam nehodí, delší polet vás hodí do stromku a přijde se o to klopku v esíčku. Chtělo by se to s neznámým přispěvatelem potkat.

    Jinak Utahovák (klasika) i Kinder jsou odhrabaný čerstvě odshora až dolů. Ty další traily spíš tak za tejden, protože v tom teplým podzimu má opad poněkud zpoždění.

    3 0
    • ufoncz  

     Jo a ještě mě napadlo: pokud uvidíte čerstvej trail z lesní dálnice Šumbera nad Maloměřickým lomem (viz mapka), tak se po něm ještě nespouštějte – není to hotový. Až Ondra svůj „Fajront“ dokončí, dám echo.

     1 0
    •  
     Obsah tohoto příspěvku je blokován.
     0 0
   •  
    Obsah tohoto příspěvku je blokován.
    1 0
  • mastihuba  

   Swietelsky začal kopat mezi Hádkem a Malou říčkou mostky, tak je to tam takove rozdrbane.

   https://mapy.cz/s/fovunofasa

   1 0
  • LM  

   V lese mezi Kameným vrchem a Kohoutovicema je potřeba zvýšená opatrnost, až do ledna tam budou prořezávat staré stromy:

   • v bodě 1 byl na stromě papír (přiloženo)
   • na zemi byly stopy po tahání stromů a o kousek dál byl do pěšinky strčenej menší stromek (šel objet vpravo)

   A na pěšince vedle plotu obory byl tady nastraženej menší pařez, který jsem odkopnul do lesa.

   Pěšinky stále schované pod listím. Potmě, v dešti a mlze celkem nic moc :-)

   1 0
   • scoty  

    Aha, soudruzi již úspěšně zničili cesty v b.2, tak se přesunou do b.3, kde je to ještě v pořádku. To abych si ještě projel „hravý trailík“ b.4, naposledy…

    https://en.mapy.cz/s/nebalucozo

    0 0
    • LM  

     Soudruzi se stále zdržují v okolí toho papíru na stromě:

     • Tahají to po lesních cestách, kde už je uhlazená hlína a občas překvapí 30 cm vysoká kupka listí (na něčem pod listím jsem tam v zatáčce málem lehnul i se Shortym)
     • Pěšinka vedle ohniště už je komplet zaházená bordelem, je to třeba objet kousek po cestě
     • Hravý trailík bez poškození

     Holedná i okolí Kohoutovic: sucho pod listím, dokonce i plynovod je jako hodně zatuhlá plastelína (kolo čisté).

     A u Hobrtek jsem zas odhazoval dřevo…

     0 0
     • pepek  

      A tu prolízačku pod Mladou horou jsi odstranil ty? Pokud jo, tak máš nárok na pochvalu před nastoupenou jednotkou.

      0 0
      • LM  

       Ne, to jsem já nebyl :-)

       0 0
      • LM  

       Bacha, nově tam jsou padané dva tlusté stromy, které nejsou vůbec vhodné na skočení :-)

       A u Hobrtenek jsou na zemi tři slabší kmeny, které naštěstí skočit lze. Jen ten poslední se skáče trochu natěsno mezi rostoucí stromky.

       Ani v okolí Holedné se stále ještě nepráší:

       • optimální jsou málo používané pěšinky s listím nebo s kamením (Achteky, ale doporučuju vynechat přírodní jílovou U rampu pod dráty)
       • na hlíně to v lepším případě dělá kostečky, v horším se jede po pěkně klouzavé vrstvičce listobahna. Takže jsem párkrát musel kousek potlačit, protože jsem prohraboval na místě a z kopce jsem trochu potrénoval drift :-)
       • @scoty: Hravý trailík přezil bez poškození
       0 0
       • pepek  

        Dnes jsem tam byl, neprášilo se, bláto celkem dobrý, dalo se většinou jet po okraji, ale furt mě někdo vzadu držel za sedlo. Minule jsem vyrobil nájezd na sjezd uličkou mezi novýma zahrádkama, ale jakýsi člověk se psem začal prudit, tak jsem to ani nevyzkoušel. A dnes to klouzalo, tak jsem to vytlačil k tomu plotu. Sjezd dobrý, trochu to plavalo.

        0 0
        • LM  

         Tak dneska už dobrý:

         • Achtelky: sucho (nahoře šutry, dole listí). Jenom je tam místama toho listí nafoukáno tolik, že se ztrácí nejen pěšinka ale i ta lesní cesta, takže je třeba jet po paměti :-). Přírodní jílová U rampa pod dráty už taky cajk.
         • Okolo Kohoutovic už je to taky celkem zatuhlé (tvrdá plastelína). Výjimečně se dělají drobné kostečky, blátíčko extra výjimečně.
         • Někdo znova prořezal začátek Pepkotrailu pod Mladou horou, takže ten tlustej smrk a ještě tlustší borovice už tam nepřekáží. Děkujeme.
         • XC okruh za Antraposem ještě úplně nedoporučuju. Klouzačky, teda Houpačky maj ještě trošičku rozměklý výjezd (už to nedělá hlubokou kolej jako tam nechal nějaký nedočkavý tydýt) ale stále to moc nejede a jílové koryto klouže jak sviň :-). Jinde to vypadalo z dálky trochu lépe ale tam jsem nejel.
         • Bacha na objížďce schodů u splavu vedle cyklostezky. Krom toho nakloněnýho stromu, pod který je potřeba se hodně skrčit, tam přímo doprostřed dojezdu nainstalovali nějakou značku. Zatím je tam teda jen připravenej sloupek ale na to ještě určitě přijde něco více překážejícího…
         1 0
         • kejda  

          Vem to rovnou po schodech, na co objížďka?

          Ocenil bych třeba informace od vodohospodářů, že cestička bude dva týdny od vodou. Už jsme se tento měsíc s malým 2× vraceli, cesta zmizela od vodou :)

          0 0
          • LM  

           Kdyby tam uprostřed těch prudkých schodů nebylo rovné odpočívadlo, tak by se to asi dalo. Takhle na to radši prdím.

           Před odbočením je potřeba sledovat výšku vody v řece. Už jsem tam taky jednou lezl po svahu s kolem v ruce, protože na dvou místech to bylo pod vodou komplet :-). A je to tam na břehu malinko přerovnané od vody (tj. víc to drncá).

           0 0
           • kejda  

            Které prudké myslíš?

            Jako Jundrovská náplava to znám. Je lepší se rovnou vrátit. Jinak lezeš s kolem po svahu a hledáš, kde vylézt, ale bohužel, není tam nic.

            Kdo nejezdí schody od hráze, tak jako by nebyl…

            A úplně největší srdcaři jezdí hráz z druhé strany, takové ty shnilé schody.

            0 0
            • LM  

             Ty vedle toho splavu. Ale třeba si je pamatuju nějak zkresleně. Strašně dlouho jsem po nich nešel.

             Schody od hráze, ty rovné, jsem několikrát sjel. Ale naposled mi to tam po dešti v půlce podjelo a hodil jsem pěknou tlamu. Naštěstí do křoví na straně vedle schodů. Od té doby jezdím radši Hrázotrail ;-).

             1 0
            • pepek  

             Ty shnilé – to je peklo. Tam jsem jel před 22 lety s pružinovou Judy, kde jsem měl povolený odskok (aby to bylo citlivější :-) Chytlo to nějakou vlastní frekvenci, kdy kolo bylo furt v luftě, tudíž moc nebrzdilo a furt zrychlovalo. Dojel jsem neřiditelně dolů, trochu vydýchal a od té doby jsem tam radši nejel.

             2 0
            •  
             Obsah tohoto příspěvku je blokován.
             0 0
         • pepek  

          Tys mě naladil, že pod Mladou horou projedu skoro suchou nohou, ale není tomu tak: na začátku (1) jsou furt ty dva tlustý stromy a o kus dál (2) přibyly dva zkřížený na sobě – blbě se to překonává. Ten jeden chybějící u muldy už to moc nezachránil :-) https://mapy.cz/s/gopoduvemo

          0 0
          •  
           Obsah tohoto příspěvku je blokován.
           1 0
          • LM  

           To jsme si nerozumněli. Začátkem jsem myslel toto, kde to je pěkně prořezané a lze s trochou opatrnosti projet. Kolem toho bodu 2 jsem to dneska dokonce pročistil od ostružin ;-).

           Na zkoumání zbytku Pepkotrailu mi přišlo ještě moc mokro. Jeden výjezd je tam nepříjemný i za sucha.

           Kousek od Kameného vrchu je na zemi padenej strom, kterej se mi nechtělo řezat, tak jsem kolem něho alespoň vyskládal tlustý klacky jako přejezd pro neskokany.

           0 0
           • pepek  

            Aha, tak to se omlouvám. Jak moc mokro? To tam není nikdy! :-) Šlo to jet všechno dobře, i ten výjezd.

            0 0
            • LM  

             Jsem jezdil tu sadomaso variantu nahoře pod plotem – ten sjezdík potom za to stojí :-)

             0 0
       • kejda  

        Z toho driftování měl Daryl trochu hnědku vzadu :))

        0 0
   • LM  

    Na pěšince vedle plotu obory u Hobrtek stále řádí nějaký záškodník. Dneska jsem odhazoval větší pařez z prostředka cestičky o kus dál a za padeným kmenem, přes který se skáče, jsem dopadnul těsně vedle velkého kusu dřeva. To jsem taky zahodil ale tipuju že tam v okolí zas něco nastraží…

    0 0
    • pepek  

     Tak tam nejezdi, 123, nebo 124 je stejně lepší a (zatím) tam nikdo nic nenastražil (tedy kromě té role rezavého pletiva napříč jízdní dráhou jednou večer před 10 lety :-)

     0 0
  • pepek  

   Já bych měl dotaz na Lesní správu Brno ohledně pravopisu.

   2 0
   • LM  

    Tak jim zavolej. Máš tam hned dvě čísla :-)

    0 0
   • Paja  

    Asi na tebe budou plívat, když jim tam polezeš ;-)

    0 0
  • Honza03  

   Francie až na listy ok, na Kolohnátovi je pod tím novým „dropíkem“ z té cesty jak se vyjede nahoru na tu traverzku spadlý dvoj strom, který nemá velký poloměr a v pohodě by šel říznout, ale je dost možné že v jednom člověku půjde celkem obtížně obejít. Ve dvou se dá přehodit kolo vrchem. Jinak vše ok.

   0 0
  • o.unca  

   V Hořicách dnes davy, jak na Svoboďáku. A není divu traily jsou v topu. A řekne mi někdo, jak se jmenuje 11/2 (v pulce se dělí) novýho trailu od vysílače?

   0 0
   • ufoncz  

    Zacatek je Pseeek. Pak se to po prejezdu sotoliny u boudy deli na Svedskou MMR a HarleyQueen (kazdej to pise trochu jinak). Jeste je mozny navazat na to NoName, ten je ale zarostlej.

    1 0
    • ufoncz  

     Mě by zase zajímalo, kde jsou ty (pro mě) novinky z této oblasti, co někdo dopsal do tabulky: Steep Steve, Sickbros a Super Baby. Za SZ s trochou infa budu rád. Džon Dýr, Ičy + Skrečy a Sweet Chilli už vím.

     Jinak my jsme ve čtvrtek jeli kromě Pseeeka ještě Levanduli až dolů jak to jen jde, Lomikámen a Ičyho (nejvíc napravo tam jak je Levá a Pravá). Vše mnohem lepší než v prašným létě a jen ten konec Ičyho a Skrečyho po tom výjezdu/výtlači po druhým přejetí potoka je zcela schovanej pod listím.

     0 0
     • o.unca  

      To by mne zajímalo též…-) i ty názvy, co píšeš ty.

      0 0
   • Sistematicx  

    Dyť tam skoro nikdo nebyl. My byli ctyri a dalsi dva jsme videli na DH (jump) lajne.

    0 0
  • novcze  

   kdopak si tady za Lachemou dělá stopu v tom svahu https://mapy.cz/s/fecucuhoke někdo místní?

   0 0
  • LM  

   Na polňačce do kopce od Řečkovického letiště projelo po dešti auto, nemá smysl tam najíždět.

   Cesta lesem je lepší, tam je to místama pouze „nakypřené“ od kopyt. Ale kolem závory nahoře celkem maras…

   0 0
   • obda  

    Prostě jako každý rok. To jsou tradiční pasti :)

    3 0
  • LM  

   Pozor, pod mostem před křížením Hradecké a Sportovní je v asfaltu vyříznutá 6 cm hluboká díra skoro přes celou šířku.

   Nějakej hyperinteligent to označil pouze obtažením hrany žlutým sprejem, který pod tím mostem, pokud si člověk nesvítí, není skoro vidět. Ale že by napsal varování na zem pár metrů před tím, kde je vidět dobře, to ne.

   Aneb jak na gravelu otestovat pěnové vložky v plášti. Stihnul jsem jen trochu odlehčit kolo…

   1 0
  • ufoncz  

   Gerhátky někdo neznámý mění pomalu v Jedovnice :-O

   Vždy jen mimo dohled cest, zato místy upraveno neuvěřitelně do hladka.

   0 0
  • m.k.2  

   Na lávkách pod Zouvalkou probíhají práce k zabezpečení svahu nad nimi. Průjezd zakázán ;-)

   3 0
  • NěMaB  

   Zdar, je tu někdo kdo se stará o (nevím jak se to přesně jmenuje.) „naučný trail“ zde (Lesná-Soběšice) ???

   0 0
  • LM  

   Viz FOTO: Věrili byste tomu, že jsem včera kolo umyl a dneska jel pouze po silnici a asfaltových cyklostezkách?

   Celkem jsem čuměl jak vypadá asfaltová cyklostezka od čističky směrem na Rebešovice po orbě okolních polí, měl jsem to otočit už u Soutoku… (ale zas tam bylo několik bažantů).

   btw: Blikačka je umytá a nabitá, ta byla zespoda taky zasviněná.

   0 0
   •  
    Obsah tohoto příspěvku je blokován.
    0 0
   • nomecz  

    já jel včera přes Panskou Líchu a kolem rybníčků v Lelkách a kolo vypadá míň zasr*ný jak to tvoje :-)

    0 0
    • LM  

     Njn, tam bylo polní bláto ideální konzistence: řídká tekoucí jílovitá sračka :-)

     A na tý cestě od bývalého Jehnického nádraží mi přijde, že tam ty kaluže snad musí někdo prohlubovat – to není možné aby to takhle vzniklo přirozeně.

     1 0
     • Lišák  

      Jezdí tam auta. Když najedou do mělké kaluže, tak je to jako na pumptracku – zhoupnou se – a trošku ji prohloubí. Bych teda řekl.

      2 0
   • mr.nikdo  

    Vcera?

    0 0
  • ufoncz  

   8. 12. bude naháňka v trojúhelníku Soběšice, Bílovice a U buku. Na východě tvoří hranici Vojanka, na západě je to k silnici vedoucí na Útěchov.

   http://www.slpkrtiny.cz/pro-verejnost/

   0 0
  • mrwhyte  
   • hospůdka Za Sedmero asi RIP. Přes Útěchov sem po silnici nějakou dobu nejel a mezitím tam vznikla místo hospody Brněnka. Zahrádka úplně zrušená není, tak třeba tam nějaký zastavení aspoň na pivko přes léto vznikne.
   • sjezdík mezi ploty už je cajk. V poho je i sjezdík z obřanskýho hradiska do Těsnohlídka a cesta z Myší díry do Útěchova.
   • naopak po zpevněné kolem Jehnickejch rybníčků, už to je blátivej mordor jako vždy
   0 0
  • pepek  

   Zkratka od Junáků je nyní (dobře) jetelná. https://mapy.cz/s/beragucuze

   1 0
  • Jaroslávek  

   Doufám, že si včera nikdo nelehnul na Berthu

   0 0
  • o.unca  

   V poslední části HappyHill popadáno (2) a další se na to chystají. Jinak paráda…-)

   0 0
   • theedge  

    Paráda :-)

    0 0
    • LM  

     Hroty vepředu i vzadu + nesmeky na patách byly dneska dobrá volba.

     • Paráda to bylo tam, kde projela auta nebo prošlo hodně lidí (tam už se dělá led). Jinde to bylo vhodné spíš na běžky. Moc sněhu, do kopce to nejede a z kopce i podhuštěné pláště ujížděli do stran :-)
     • Medlánecké letiště je lepší objet po panelce. Na pěšinkách je sníh ještě trochu měkký a místy i hluboký. A mezi houfy běžkařů jsem si připadal poněkud nepatřičně :-D
     • Brodostezku sníh vylepšil – vyhladil kameny, ale na asfaltové úseky je asi lepší mít hroty. Běžkaři projíždějí brody bez vody skrz. Ale rád bych viděl co dělají u toho prvního s vodou.
     0 0
     • ufoncz  

      Tady by byly hroty na bajk zbytecny. Na hrebeni Hadu to frci a drzi krasne, ale loktovat se s bezkarema je zbytecny. Do kopca obcas clovek potlaci, z kopca je potreba byt nachystanej, ze to vselijak ujede. Prekvapilo me, ze i na Gerhatkach bylo treba zajet prvni stopu. Traily z kopca 396 na druhe strane Bilovic jsou vsecky projety uz z minulejch dnu – krome prudkych zakonceni.

      0 0
     • kejda  

      Medlánecké letiště, z Komína napravo okolo potoka k Vrtuli, 4.12. úplná paráda, U vrtule polívka a Chotěboř. Už to bylo krásné ušlapané, normální pláště…

      Polňačka z Bosně nahoru směrem na asfaltku k policajtům už byla trochu horší, hlubší sníh, holt málo pěšáků, je to tam krapet prudší. Cesta okolo koní do Ivanovic v pohodě, nedá se odbočit doleva do lesa, je tam zábrana, šotka cajk, ale strašný smrad. Měli by to tam trochu vytřídit, ať jsou nějaké klobásky…:)

      0 0
      •  
       Obsah tohoto příspěvku je blokován.
       0 0
  • zbartos  

   https://ldf.mendelu.cz/…y-hipotrasy/

   Tady opět natvrdo SLP Krtiny uvádi, že na kole lze v lese jezdit jen na cestách 1L  2L… Pokud uz nějaký soud toto potvrdil, bylo by vhodné znacit casto pouzivane 3L a 4L nějakým značením (ať už tim cyklo KCT, nebo značením treba CeMBA). Samozřejmě jen tam, kde se casto jezdí a není tam turistické značení KCT či značení naučných stezek.

   0 0
   • babicak  

    Podle stejného zákona nesmí ani koně jezdit po jiných, než 1L a 2L cestách, tak předpokládám, že ŠLP tyto koňostezky nevede jinudy , to by ŠLP porušovalo zákon, na který se odvolává. Z čehož plyne, že jezdkyně na koních by neměly jezdit po pěšinkách a chodníčcích. Co jsem se ale v článku nedočetl, zda budou nějaké sankce pro koňáky při nedodržování stanovených tras.

    2 0
    • bara2  

     Ale v tom zákoně, je-li citace přesná, se píše o VOLNÉM pohybu. Když jsou to nasmlouvané trasy se správcem oblasti, navíc vyznačené… Nejspíš tam pak po těch trasách může volně jet i jezdec z jiných, než zainteresovaných klu­bů.

     PS: řekla bych, že v případě L1 a L2 se nemusí jezdci s nikým bavit, mají na pohyb po těch komunikacích ze zákona právo, asi jako cyklista po silnici ;-) Ale v případě cest, kam by normálně jet nesměli, si to prostě dohodli a nechali vyznačit.

     0 0
   • obda  

    Určitě nepotvrdil, je to právní kutilství a zbožné přání ŠLP.

    0 0
  • orm  

   Chci se zeptat na stav cest v okoli Bilovic, konretne vyjezdovky na utechov, na hady, pripadne cesty od hlavni do Babic. Mam trekoveho zimaka a jak se to bori, tak to nejede. Led nevadi.

   0 0
   • nomecz  

    Z Bilovic do Utechova je to celkem uslapane, led tam je taky ale nijak extra se to nebori

    0 0
   • ufoncz  

    Všecko je tu udusaný, místy (hlavně lesní cesta Červená směr Kopaniny) i trochu zledovatělý. Boření do sněhu hrozí jen tam, kde nikdo moc nechodí/nejezdí a typicky od 350 m. n. m. vejš.

    2 0
  • LM  

   Cyklostezka kolem řeky konečně roztála. Jel jsem od Holiday Inn k Soutoku a vše cajk.

   2 0
   • orm  

    Neni to MTB, tak snad nas Ufoun neukamenuje :-), ale stezka do Komarova podel Svitavy je uz take opravena.

    1 0
   • LM  

    Opatrně už lze vyjet po asfaltu i kolem Ríšovky k Automotodromu. Ale ve prostřed cesty je stále led, takže se jede vpravo ve vyjeté koleji od aut (občas je ta kolej pěkně úzká). Měl jsem silniční kola s 28 mm hladkejma pláštěma :-)

    Na silnici z Ostrovačič na Nový Dvůr se už práší.

    A na zelené TZ ke Hradu Veveří je kousek za zatáčkou padená borovice špičkou do pěšinky (koukal jsem na to ze silnice).

    1 0
    • vit.sklenar  

     Dobra zprava. Hele da se nejak bezpecne najet na tuhle silnicku smer Hvizdalka?

     https://mapy.cz/s/lafedupaza

     0 0
     • Jáchym 1  

      Jedině když pojedeš od Rosic.Od Ostrovačic je ta křížovatka dost nebezpečná a od GP jak by smet.

      Pokud jsi měl na mysli dopravní situaci.

      0 0
      • vit.sklenar  

       Hmm, sokoda. Ono i od Rosic to bude asi dost neprijemny usek. Od odbocky na Tetcice sice vidim na letecke mape sirokou krajnici, ale od Rosic to musi byt peklo. Fakt skoda. Hezky by mi to zapadalo do trasy po asfaltu.

       0 0
       • bara2  

        Od Rosic je od křižovatky do Tetčic už široká krajnice-odstavný pruh, tam je to pohoda. Nepříjemných je cca 800 metrů od Lídlu. jezdím tam od Ostrovačic, ta samotná křižovatka se dá, ale celá ta silnice od Ostrovačic je dost nepříjemná. Z Rosic se tam dá celkem pěkně jet tudy Akorát nevím, jestli je teď v zimě ta cesta od Rosic k vodárně udržovaná, ale dnes se tam podívám, hneds mě inspiroval na trasu „po jižních svazích“ :-)

        0 0
    • LM  

     Opět asfalt:

     1 0
  • mastihuba  

   Když se tady řeší ty asfalty tak vitovske žleb je už taky na silnicu

   0 0
  • LM  

   A zase trochu MTB (stav z dnešního rána/dopoledne):

   • výjezdovku okolo Soběšických rybníčků doporučuju jedině po mrazivé noci. Za měkka tudy svezli dřevo, takže po stranách jsou mělké bláto-koleje. Lze jet prostředkem, ale tam to pro změnu na několika místech prošlápli koně.
   • Naučná v rámci možností celkem cajk. Hned u Soběšic je pěkně blátivo, pak dobrý až ke studánce, před kterou koně zanechali krátery se stojící vodou. A jílosvah od potoka nahoru jsem s 5.10 hladkou podřážkou málem ani nevyšel. Kolo hrabalo na místě a odjíždělo ze svahu. Na pár místech jsem pozkracoval ostružiny pilko-mačetkou. Strom tam leží jen ten jeden tlustej s dřevěným přejezdem ale ten přejezd už nevypadal moc jetelně :-)
   • zelená TZ od Jezírka na Rakovec je ke konci jako obvykle úplně rozoraná od koní
   • od Matesa k Ořešínu jsem jel po vrstvě tvrdého sněhu
   • dál k Mokré hoře potom zmrzlá hlína s občasnými krátkými úseky sněholedu
   2 0
  • mrwhyte  

   Na zelené k Trojáku probíhá lehká těžba. Všechno je naštěstí natahaný bokem, až dole hozenej stromek s větvema do cesty, kterej jsem trochu umravnil, aby se nemuselo slízat. Ale nějakej bordel v korýtku je, takže se musí zvolna. Níž je zelená už ok. Těžko říct jak to bude pokračovat …

   0 0
  • ufoncz  

   Můj dvoutýdenní report :-) (ve zkratce, skoro všecko je tu v okolí připravený na sváteční bajkování, jenom toho blatiska by neškodilo hlavně blíž údolí míň):

   Minulej tejden jsem odstranil popadaný stromy na modré TZ mezi Melatínem a U Luže (1, 2) a pak koncem tejdne pročistil Kaštánka (3, 4) od popadanýho od nájezdu z Vojanky až ke Svitavě. Kromě toho žlíbku to teda zase krásně frčí.

   V úterý jsem po lesácích odklidil tu spoušť v Anenským údolí (5–8) a řekl bych, že je to teď vlastně zábavnější než předtím. Existuje většinou jedna úzká stopa, přibylo mírný klikatění a nerovnosti, ale pořád to funguje i jako bezproblémová výjezdovka.

   Dneska jsem se konečně dostal na ten kořenovej sjezdík od Babické vyhlídky k nádraží Babice (9–15). Povedlo se vyčistit celou trasu, oddělat všecko, co nebezpečně trčelo a ve spodní části je pak zachována těžší (pravá) stopa při okraji srázu. Nahoře už obnovit nepůjde, ale zase je tam navíc zatáčka kolem vývratu, takže bych řekl, že je to fajn a stojí to za to. Akorát ty kořeny byly dneska jak led.

   Omrknul jsem pak Francii (16, 17), kde se teda bojím, aby to nedopadlo taky nějakejma hřebíkama – někdo to aktivně vyhrabal na úplnou dálnicu a třeba při křížení ŽTZ to úplně bije do očí.

   Na Happy Hillu (18) někdo část popadaných souší pořezal, ale zůstal tam ten věšák na podjíždění a úplně slizkej kmen na zemi hned za ním. To by asi bylo dobrý dodělat, ale už jsem byl úplně mokrej a zmrzlej. JInak to vypadalo, že se to zase jezdí až dolů ke Svitavě. Ale nevím, byl jsem rád, že můžu zpátky do kopca.

   Na Serotoninu jsem rozbořenej skok opravil jen provizorně (= opatrně na něj, 19, 20) a během posledního měsíce znova :-( zapadanej vrch Modráska udělal opět trochu čitelným (21, 22). Pokud byste jeli k Bílovicím na bajk, tak při velkým blatu se dá docela dobře menu Gerhátky, Modrásek, Melatonin B a KinderUtahovák (nebo Kaštánek). Melatonin A, Serotonin a klasickej Utahovák po rozdělení jsou při bahnisku nebo klouzavu od ledu/sněhu už dost nepříjemný. U Modráska je možnost kousek před prudkýma kořenama přejet modrou TZ napříč a vedle ní jsem vyčistil takovej žlíbek, kde není ta klouzavá jílovica.

   10 0
   • babicak  

    Skvělé, máš můj obdiv. Díky.

    0 0
   • Karaya  

    Dobře ty! Nechápu, jak můžeš mít to kolo tak čisté, když už jsi až v Babicích :-).

    0 0
   • ufoncz  

    Jestli se půjdete někdo sklouznout na Utahovák, tak pod odpojením Kinderverze opatrně – je tam ve žlíbku, kde se dá jinak jet dost rychle, strom ve výšce hrudi/hlavy. Nevím, kdy se k tomu dostanu s pilkou a zda to vůbec s ňou dám – není to zrovna tenkej stromeček.

    1 0
    • ufoncz  

     Dneska jsem to v jednom místě tou pilkou nakonec upižlal, ale bohužel odsunout do nezavazející pozice jsem zvládnul jen jednu část kmene. Ta druhá pořád zavazí a zlomil jsem na ní všecko, co jsem našel v okolí jako páku. Asi budu muset ještě upižlat o metr a půl vedle, bohužel v ještě tlustším místě. Jinak traily schnou neskutečně rychle.

     2 0
     • ufoncz  

      Tak Myší díra (Gangloffova cesta) je zapadaná snad každejch padesát metrů nad závorou. Něco menšího jsme při procházce odházeli, takový střední kmeny tam prořezával nějakej starší cyklista s pilkou (aby se kolo dalo aspoň proplést). Bude to chtít ale s něčím větším a bacha taky na mostku – uhnívá už fest, jedno prkno chybí a další půjde brzo za ním.

      3 0
      • zbartos  

       Z polesí Vranov, SLP Krtiny vzkazují toto: „Cestu prořežeme až po novém roce. Mostek je v plánu přístí rok opravovat.“

       1 0
      • ufoncz  

       Dneska samý dobrý zprávy:

       • Ondra dokončil nahrubo Fajront https://mapy.cz/s/pukeralado
       • Pavel zajel říznout tu velkou borovicu na Utahováku
       • Modrásek, Serotonin, Melatonin a KinderUtahovák stačilo bez pilky odházet pár větví a odtáhnout tři stromky (použito jako značení). Skoček na Serotoninu je opraven asi bytelně
       1 0
      •  
       Obsah tohoto příspěvku je blokován.
       2 0
     • klobrch  

      To jsi borec, ruční pilkou přeřezat takhle tlustý kmen. Smekám.

      0 0
  • Vilém  

   Dolni rybnik Sloup se zase po roce plni. Stav 11:45 a 16:00 hod.

   0 0
  • Sistematicx  

   Kuleho- po krizeni se zlutou bez problemu, za oplocenkou hodne listi a popadane klacky

   Lachemka- bez problemu cela

   Pařezí- v klopenkach mokre list( v jedne me zradil grip a sel jsem dolu), mensi odrazy zborene, sted downem na konci listi a blato spatne se cte stopa

   Santa cruz- v listnate casti stopa neni videt moc

   Krmelec- ok

   Hrabanka- ok

   2 0
  • mrwhyte  

   žlutej sjezdík do Kuřimi je super, bez bláta a nástrah

   to stejný prýgl trail

   na červené kolem přehrady pod PP Kůlny bláto, ale bejvá to tam horší

   1 0
  • mrwhyte  

   Rakovecký údolí po modré z Mokré k Sokolskýmu bufetu – bláto, ale ještě to není pruda :-)

   Naučná směr Soběšice na Panskou louku – tradičně hodně bláta na začátku (v úvodních vracečkách cca 200m) a pak až před Panskou loukou. Jinak je ale trailík super, včera navíc úplně bez lidí.

   Překvápko v Melatínu (žlutá). Jel jsem jen úsek od modré do Bílovic, tak nevím jak to vypadá vejš, ale stromy popadaný každejch 100–200 metrů. Některý je celkem náročný zdolat :-) Viz. foto. Takže Malatínu se radím vyhnout, než to tam ukliděj.

   2 0
   • ufoncz  

    Rakovců je tady plno, ale Rakovecký je snad v JM kraji jenom jedno (to mezi Račicema a zaniklou vsí Bystřec).

    Překvápko to na Melatíně není, tam to padá furt i při menším vánku a bez mokrosněhové zátěže.

    Dneska jsem tam projel a všecko mezi koncem Serotoninu/Me­latoninu a modrou TZ zprůchodnil. Jedno jen po straně a jedno místo je potřeba podlézt, ale zavazející větve jsou pryč. Fascinovalo mě, jak tam prošla spousta lidí a hlavně dva cyklisti, kteří ty hromady, co jsem ještě nezpracoval, radši jen všelijak prolezli, než by nedejbože odtáhli nějakou haluz tak, aby to posloužilo i ostatním. Shrnuto – na správné trase od modré TZ pod Panskou loukou až k Bílovicím se nikde nic nepřelejzá a nepodlejzá.

    4 0
  • ufoncz  

   Fajront už včera grip dobrej, věřím, že zítra to bude optimal. Ale je to místy s pocitem, že ke kutálení ze svahu až na cyklostezku k řece je tam dost blízko.

   Těsnohlídek – jedinej padlej strom, stačilo odtáhnout. Je to hezká výjezdovka. Platí i pro pokračování od Resslovky přímo nahoru.

   Gerhátky – kupodivu jen dva vývraty. Posloužily jako ohraničení trailu. Oproti jiným místům na tom hřebeni krásně bez bahna.

   Anenský – úplně dole skoro u těch domků u dráhy je velkej padlej strom. Dá se (i horekopcom) objet a je to technicky docela fajn prvek přes nynější potůček. Něco navrch jsem ještě říznul a dobrý.

   Kaštánek – kupodivu jeden velkej padlej strom hned na začátku trailu po nájezdu od Vojanku – lze snadno překročit. Padlou smrkovou souš a listnáč blokující vracečku na širší cestu šlo snadno říznout.

   3 0
  • Honza03  

   Kaštánek jsem dneska pročistil, takže je celý průjezdný. Vršek Kuleho ok, Korýtko do Zámu začátek zapadaný listy, ale jetelný – spodek katastrofa popadané stromy halda listů, není pořádně vidět kudy se původně jezdilo.

   2 0
   • ufoncz  

    Ten nemalej strom na vrstevnicovým trailu jsi dal tou akupilkou z Alíka? Jestli jo, tak to nechápu. Koupil jsem tu verzi na 18V baterky Makita (mám k tomu několik baterek od křoviňáku a fukaru) a připadá mně, že to vůbec neřeže.

    0 0
    • Honza03  

     Jasný tou z Ali je to 18V (21V) 20cm lišta s mazáním, brushless motor a pokud by se to nesvíralo tak to řízneš dost jednoduše s tím (mám teda 10ti článkové baterky). Takto jsem s tím trochu bojoval protože to padlo postupně na zem a i ten uříznutý kus nechtěl ven.

     0 0